Skip to content
Bryllupsvenner.no
  • Planlegger
  • Inspirasjon
  • BryllupsforumExpand
    • Emner uten svar
    • Nye innlegg siden siste besøk
    • Nye svar: Siste dag
    • Nye svar: Siste 3 dager
    • Nye svar: Siste uke
    • Nye svar: Siste måned
    • Siste emner
    • Mest populære emner
    • Sist oppdaterte emner
    • Emner med flest svar
    • Mine aktive emner
    • Alle mine emner
    • Emner med mine svar
    • Mine emner med ingen svar
    • Mine emner med flest svar
    • Mine favoriserte emner
    • Emner som jeg følger
Search

Bli medlem / Logg inn
Bryllupsvenner.no
Account Logg inn

Endring av navn

Hjem / Bryllupsforum / Våre bryllupsforum / Alt annet om bryllupsplanlegging / Endring av navn

Hjem / Bryllupsforum / Våre bryllupsforum / Alt annet om bryllupsplanlegging / Endring av navn

  • Dette emnet har 8 svar, 6 deltakere, og ble sist oppdatert 14 år, 8 måneder siden av Julie+Daniel.
  • Forfatter
    Innlegg
  • Julie+Daniel
    17. jan. 2011 kl. 21:02 #6667

    Hei!

    Vi gifter oss 6 august, og skal til å bestille bryllupsreise 9ende.. Blir helt forvirret i alt av skjemaer osv. Er klar over at skjemaet prøvingsattesten eller hvadetnåheter bare er gyldig i 4 mnd, slik at vi må vente litt der. Meeen, jeg ønsker å ta min kommende manns etternavn, og beholde mitt som mellomnavn. Hadde håpet vi skulle få reist på ferie med samme etternavn :luring: Passet mitt er gått ut nå, og jeg tenkte derfor at jeg venter litt med å ordne meg nytt, slik at jeg får mitt nye navn i det.. Da endrer jeg først hos folkeregisteret, hvis jeg har forstått det riktig?

    Så, kan jeg få presten til å lese opp mitt «pikenavn» i stedet for mitt nye etternavn, selv om jeg egentlig har endret navn? Og hva skjer med den prøvingsattesten hvor jeg har skrevet mitt nåværende navn, når jeg så endrer etterhvert?

    Ble litt mye her nå, men håper det er noen som kanskje vet råd… :usikker:

    Settings
    Profilbilde
    Frøken
    annonse
    Annonse
    Stavangerpar
    18. jan. 2011 kl. 09:07 #121245

    Jeg vet ikke helt sikkert,men jeg tror ikke du får presten til å lese opp pikenavnet ditt, hvis du har byttet navn, for de leser jo opp navnet for at det skal være riktig person de leser opp, om du skjønner hva jeg mener.

    Vil du reise på bryllupsreise med samme navn,må du nok forandre på forhånd.

    Hvis du har skrevet på prøvingsatesten med ditt nåværende navn og sender dette inn før du har byttet navn, så er det riktig, i forholdt til det som vi fikk opplysninger om i alle fall. Så lenge du ikke har byttet navn, så skal du skrive under med det du heter, når du leverer inn

    Ang det med presten, så hadde jeg tatt en telefon til prestekontoret og bedt om å få snakke med presten som skal vie dere og hørt hva han sa, for som jeg sa, jeg er ikke sikker.

    Settings
    Roger
    18. jan. 2011 kl. 09:27 #121248

    Jeg ville først og fremst tatt en telefon til Kirken, eller presten og hørt om dette var OK for han – at du brukte ditt mellomnavn når han vier dere. (Siden dere jo har likt etternavn)

    Da kan du samtidig spørre om prøvingsattesten – eller så kanskje noen andre her inne som er litt mer sikker i sin sak enn jeg følte jeg ble her nå :

    Men når du skal ha pass, så er det riktig å bytte å folkeregistret først ja!

    Her kan du se en artikkel om praktiske tips og linker til et bryllup i kirken

    Settings
    eriksson
    18. jan. 2011 kl. 11:45 #121268

    Dette var akkurat det jeg gjorde :flire:

    Når vi sendte inne alle skjemaene (til folkeregisteret) så skrev vi at vi ville at navneendringen skulle ta sted fra den og den datoen, som var før brylluet. Det gikk fint.

    Jeg ville også ha pikenavnet mitt på attesten og få det lest opp i kirken. Siden skjemaene ble behandlet under pikenavnet mitt så fikk jeg det navnet på. Og presten vår i hvertfall skjønte veldig godt at jeg ville ha mitt pikenavn lest opp, så det gikk også smertefritt! :flire:

    Når du har fått bekreftelse på navneendring i posten så er det bare å skaffe seg et nytt pass på politihuset. :flire:

    Dette gikk veldig fint altså! Men pass på at du oppgir riktig navn, altså det nye, når du bestiller reisen 😉

    Og bare spør hvis du lurer på noe! :flire:

    Settings
    Profilbilde
    Frøken
    annonse
    Julie+Daniel
    20. jan. 2011 kl. 19:38 #121453

    Da ble det hele en del klarere ja, tusen takk! 🙂 God ide å ringe til kirken, må vel også ønske prest snart 😀

    Håper det går i orden!

    😉

    Settings
    loren
    20. jan. 2011 kl. 19:48 #121460

    Lykke til 🙂

    Vi bestemte oss for å ikke endre før vi er tilbake fra NYC (bryllupsreise), da vi bestilte nå, og jeg vil heller vente til vi er gift før jeg bytter navn.

    Nå er jeg liksom «Mittnavn» og vil ikke bytte før etter at vi er ordentlig gift 😉

    Skjønner forøvrig at du bytter nå hvis passet er utgått, det hadde nok jeg og gjort, ellers er det jo en utrolig unødvendig utgift! Og jeg ser det koselige med å reise på bryllupsreise som «Herr og fru XX» 🙂

    Settings
    macumba
    20. jan. 2011 kl. 19:48 #121461

    Så fint at du har fått svar på dette av eriksson! Har lurt veldig på dette i det siste, men nå vet jeg hvordan jeg skal gjøre det.

    Settings
    eriksson
    20. jan. 2011 kl. 21:48 #121488

    Håper det går i orden for deg mtp prest! :flire:

    Settings
    Julie+Daniel
    23. jan. 2011 kl. 13:27 #121654

    «loren» wrote: Lykke til 🙂

    Vi bestemte oss for å ikke endre før vi er tilbake fra NYC (bryllupsreise), da vi bestilte nå, og jeg vil heller vente til vi er gift før jeg bytter navn.

    Nå er jeg liksom «Mittnavn» og vil ikke bytte før etter at vi er ordentlig gift 😉

    Skjønner forøvrig at du bytter nå hvis passet er utgått, det hadde nok jeg og gjort, ellers er det jo en utrolig unødvendig utgift! Og jeg ser det koselige med å reise på bryllupsreise som «Herr og fru XX» 🙂

    Ja, hadde nok helt klart ventet til etter bryllupet om det ikke var for passet.. Føler det er nokk stress allerede med diverse papirer osv.. :whops:

    Utrolig greit å kunne sjekke med andre på slike sider som dette ja! 😉

    Settings
  • Forfatter
    Innlegg
  • You must be logged in to reply to this topic.

Logg inn og delta i samtalen!





Ikke medlem enda?

Start i dag og få gratis tilgang til alt hos Bryllupsvenner!

* Få oversikt med dine egne planleggingsverktøy
* Se og få inspirasjon fra alle forumer, emner og svar
* Skriv og lag dine egne må-gjøres-lister
* Lag ditt eget profilbilde
.. med mer..!

Du er i gang om under 1 minutt - trykk på knappen under!

Logg inn her så kan du også
lage et profilbilde

Annonse

© 2025 Bryllupsvenner.no - Stil og Trend AS

Scroll to top
  • Home
  • Bryllupsforum
  • Bryllupsplanlegger
Search