Er denne salmen begravelse for deg?
Hjem / Bryllupsforum / Våre bryllupsforum / Bryllupsdagen og bryllupsfesten / Er denne salmen begravelse for deg?
Hjem / Bryllupsforum / Våre bryllupsforum / Bryllupsdagen og bryllupsfesten / Er denne salmen begravelse for deg?
- Dette emnet har 16 svar, 8 deltakere, og ble sist oppdatert 15 years ago av
kris.
-
ForfatterInnlegg
-
Topics: 72Replies: 931
http://www.youtube.com/watch?v=ufY6ERofzTE
var ei som sa det, så da vil jeg gjerne ha litt synspunkter på det!
Topics: 72Replies: 931Topics: 68Replies: 75926. jan. 2010 kl. 20:33 #74633Den er kjempe nydelig, vi skal ha den som den ene solosanger i kirken,mulig at min kjære skal spille selv.
Topics: 15Replies: 120Frøken
annonseTopics: 16Replies: 278«Gje meg handa di ven»
Min personlige opplevelse er at dette er en trist sang, jeg har selv sunget den i begravelse. Da jeg googlet fant jeg også en sanger som hadde den oppført under «begravelsesrepertoaret».
Leser man teksten, er det ikke akkurat så mye bryllup over den, mener nå jeg;)
Gje meg handa di, ven
– Sondre Bratland
Gje meg handa di, ven,når det kveldnar,
det blir mørkt og me treng ei hand.
La dei ljose og vennlege tankar
fylgje oss inn i draumars land.
Lat varmen frå ein som er glad i deg
tenne stjerner i myrkaste natt.
Gje meg handa di, ven,
når det kveldar,
det blir mørkt og me treng ei hand.
Varme tankar og hender som trøystar
er som sol over frosen jord.
Kjenne varmen frå ein som er nær deg
gjev langt meire enn store ord!
Lat varmen frå ein som er glad i deg
tenne stjerner i mørkaste natt!
Gje meg handa di, ven, når det kveldar,
det blir mørkt og me treng ei hand.
Topics: 72Replies: 931Topics: 129Replies: 2344Den kan du ha i bryllup synes jeg. Handler jo som du sier om å være nær hverandre. At den blir brukt i begravelser og er jo for at den er veldig flott melodi og tekst som passer i flere sammenhenger,den er jo ikke trist. Litt i samme sjangeren som «You raise me up» den hadde vi 😀 Vi hadde og salmene «Guds kjærleik er som stranda» og «Å leva det er å elska» 😀
Topics: 72Replies: 931Topics: 88Replies: 1752For meg er det mer en godnatt-sang 🙂 Jeg ville ikke hatt den i min vielse. Litt fordi det for meg er en «kveldssalme», men mest fordi vi skal ha salmer som betyr noe for oss, som vi har et forhold til og som handler om kjærlighet mellom Gud og brudepar. Det betyr ikke at det ikke kan være en fin salme i noen andres vielse, den er jo kjempefin 🙂 Som flere andre sier, så handler den jo om å være der for hverandre.
Topics: 129Replies: 2344Frøken
annonseTopics: 550Replies: 1386027. jan. 2010 kl. 12:59 #74792Jeg synes nok ikke at det er en utpreget begravelses sang,men jeg ville ikke ha denne i vårt bryllup,føler at det ikke er en bryllupsang,men det er jo opp til hver enkel. Vi, eller retter sagt jeg,så på den sangen,men fant ut at jeg gikk i fra den.
Salmer vi har valgt er.» Det er så yndig å følges ad» og » Guds godhet sang i sinnet»
TIl solosanger har vi valgt » jeg elsker dig» av Grieg og «reis meg opp»
Topics: 72Replies: 931Topics: 550Replies: 1386027. jan. 2010 kl. 13:09 #74796«Leenah» wrote: «det er så yndigt at følges ad» er jo julesang.
samme melodi som «du grønne glitrende tre goddag»
den ville ikke jeg hatt.
Det er ingen julesang,ja,den har samme melodi,men langt fra samme tekst,den teksten her er om kjærlighet mellom oss og til gud.
Her er linken, så kan du se teksten http://www.youtube.com/watch?v=YlVj2x_zsag
Topics: 72Replies: 931«Leenah» wrote: «det er så yndigt at følges ad» er jo julesang.
samme melodi som «du grønne glitrende tre goddag»
den ville ikke jeg hatt.
for meg er det julesang, har jo vokst opp med den melodien.
endre som har andre forslag da?
syns alle sanger som synges i kirken er litt trist jeg da?
Topics: 550Replies: 1386027. jan. 2010 kl. 13:39 #74805«Leenah» wrote:
Leenah wrote:«det er så yndigt at følges ad» er jo julesang.samme melodi som «du grønne glitrende tre goddag»
den ville ikke jeg hatt.
for meg er det julesang, har jo vokst opp med den melodien.
endre som har andre forslag da?
syns alle sanger som synges i kirken er litt trist jeg da?
Det er ditt synspunkt,som jeg ikke helt klarer å følge, men godt vi er forskjellige 😀
Du har jo også «kjærlighet er lysets kilde» og f.eks » kjærlighet fra Gud»
Topics: 16Replies: 278slik jeg tolker teksten til «gje meg handa di ven» er det at man ikke går alene inn i dødsriket, og som en trøst til de som blir igjen, og frykter det som venter.
strofene «La dei ljose og vennlege tankar fylgje oss inn i draumars land.» og «Varme tankar og hender som trøystar er som sol over frosen jord» gjør ikke at jeg tenker på «lykkelig bryllup», heller trøstende ord til både avdød og etterlatt..😉
Igjen, dette er jo MIN tolkning av sangen, og selv om det er en av de vakreste sangene jeg vet om, ville jeg aldri hatt den i bryllupet mitt. Men kan du ikke spørre presten hvilken erfaringer han har med den sangen? Han kan jo svare på om den oftest blir spilt i bryllup eller begravelser.
Topics: 13Replies: 628«det er så yndigt at følges ad» ville jeg også ha, men den er tatt ut av salmeboka til kirken og de hadde ikke notene til den da.
Og jeg da….var sjokkert over at organisten ikke kunne melodien til du grønne glitrende tre!!!
Alle kan vel den vel…. 🙄
så jeg måtte velge en annen da for jeg hadde ikke akkurat tid til å lete etter noter sånn bare 1 uke før bryllupet.
-
ForfatterInnlegg
- You must be logged in to reply to this topic.