Skip to content
Bryllupsvenner.no
  • Planlegger
  • Inspirasjon
  • BryllupsforumExpand
    • Emner uten svar
    • Nye innlegg siden siste besøk
    • Nye svar: Siste dag
    • Nye svar: Siste 3 dager
    • Nye svar: Siste uke
    • Nye svar: Siste måned
    • Siste emner
    • Mest populære emner
    • Sist oppdaterte emner
    • Emner med flest svar
    • Mine aktive emner
    • Alle mine emner
    • Emner med mine svar
    • Mine emner med ingen svar
    • Mine emner med flest svar
    • Mine favoriserte emner
    • Emner som jeg følger
Search

Bli medlem / Logg inn
Bryllupsvenner.no
Account Logg inn

Vi pusser opp! Takk for tålmodigheten 🥰 – Juli 2025

….et lite hjertesukk

Hjem / Bryllupsforum / Våre bryllupsforum / Før Bryllupet / ….et lite hjertesukk

Hjem / Bryllupsforum / Våre bryllupsforum / Før Bryllupet / ….et lite hjertesukk

  • Dette emnet har 15 svar, 9 deltakere, og ble sist oppdatert 14 years ago av marita.
  • Forfatter
    Innlegg
  • Topics: 7
    Replies: 44
    marita
    16. apr. 2011 kl. 12:47 #7246

    Vi skal gifte oss den 25 juni, og har vel det meste på plass.

    Men så er det familien min da,..eller rettere sagt mot (og søster).

    Det har vært veldig turbulent i vår familie de siste årene, og jeg har spurt søsteren min på 14 om hun øsnker å føre meg opp til alters. vil ikke at faren min skal gjøre det. Søsteren min sa ja med en gang, noe som er bra- for vi har et bra forhold=)

    Men så er det det med bekledning og gjester da.

    Moren min er snart 50, men kler segsom hun er 14. Og hun har nå funnet en neonrosa/lilla kort kort minikjole hun vil bruke i bryllupet. vi har satt antrekk som «sort dress», med linker og div. på vår hjemmeside for de som trenger hjelp til å forstå kleskoder. Jeg har også sagt at det er uaktuell at hun skal komme i en slik kjole. Trodde det var litt inneforstått at brudeparets foreldre ikke skal kle seg opp som horer…. *sukk* det er greit nok at hun vil pynte seg,…… men det kan jo gjøres på en klassisk ikke tenåringsaktig måte også.

    Så er det det, at for noen uker siden sa de at de hadde funent en kjole til søstra mi (som skal føre meg opp), og de syntes det var en flott kjole så de kjøpte den. Jeg fikk jo se den jeg også da,….. og det er ikke akkurat en minikjole, den når akkurat over knærne, med en slik vsplit i front, det gjør jo egentlig ikke noe- for den er veldig fin,…..meeeen den er kremhvit. Jeg synes jo egentlig at hvit er forbeholdt for bruden jeg da. for de som smetter inn i en lettere kjole utover kvelden vilel denne vært perfekt. og den er fin,…men jeg er ikke komfortabel med at hun skal bruke den ( i alle fall ikke når hun også skal føre meg opp til alteret…) og ikke nok med det….. moren min hadde også kjøpt seg samme kjole, med den hensikt i å bruke den i brylluppet.

    søstra mi er jo overlykkelig over å ha funnet en fin kjole, og hun mener jo ikke noe vondt med det . var jo ikke hun som valgte den i utganspunktet heller, men moren min som gjorde det.

    hvordan ville dere reagert om mor/ søster dukket opp i slikt?

    Settings
    Profilbilde
    Frøken
    annonse
    Annonse
    Topics: 20
    Replies: 103
    *Scorpia*
    16. apr. 2011 kl. 13:25 #127122

    For min del så hadde jeg sagt klart i fra at jeg ikke ønsket å at de skulle ha slike kjoler. De bør respektere ditt ønske.. Jeg selv kommer også fra en turbulent familie situasjon så forstår godt hvor du vil hen. Vi har også satt mørk dress som kleskode.. Og har sagt klart i fra at kjoler kan være lange men også korte, men da ikke over knærne.. Og fargene hvit og knall rød ønsker vi ikke at andre skal ha… Da tar det bort oppmerksomheten syns jeg… FDor din del så hadde jeg sagt klart i fra hva jeg hadde vilt. Du trenger jo ikke å bli ført opp til alters heller. Det er mange som velger å gå inn alene opp midtgangen.. Jeg hadde sagt at hvis søstern min absolutt skulle hatt på seg en slik kjole så går jeg opp alene… Og til min mor så hadde jeg sagt klart i fra.. dette er tross alt din mor. Dette er din dag!!!

    Settings
    Topics: 7
    Replies: 44
    marita
    16. apr. 2011 kl. 13:36 #127124

    til moren min har jeg sagt hvor skapet skal stå allerede.

    men med søsteren min er det anderledes. Hun gleder seg utrolig mye til dagen, og jeg vet hun er så glad for å ha funnet en kjole som sitter fint på henne (hun er noen str. strørre enn oss, så det med kjoleprøving og sånt er sårt for henne).

    Men samtidig så liker jeg ikke farven på kjolen, og har spurt moren min om hvorfor hun kjøpte den, når hvit/ så lyse farver er forbeholdt for bruden.

    Settings
    Topics: 201
    Replies: 19922
    Trone
    16. apr. 2011 kl. 13:52 #127125

    «*Scorpia*» wrote: For min del så hadde jeg sagt klart i fra at jeg ikke ønsket å at de skulle ha slike kjoler. De bør respektere ditt ønske.. Jeg selv kommer også fra en turbulent familie situasjon så forstår godt hvor du vil hen. Vi har også satt mørk dress som kleskode.. Og har sagt klart i fra at kjoler kan være lange men også korte, men da ikke over knærne.. Og fargene hvit og knall rød ønsker vi ikke at andre skal ha… Da tar det bort oppmerksomheten syns jeg… FDor din del så hadde jeg sagt klart i fra hva jeg hadde vilt. Du trenger jo ikke å bli ført opp til alters heller. Det er mange som velger å gå inn alene opp midtgangen.. Jeg hadde sagt at hvis søstern min absolutt skulle hatt på seg en slik kjole så går jeg opp alene… Og til min mor så hadde jeg sagt klart i fra.. dette er tross alt din mor. Dette er din dag!!!

    Dette er så nøyaktig det som jeg hadde tenkt å skrive!! Jøsses heller, to sjeler en` tanke, hehe!

    Så bare quotet innlegget her jeg og sier «what she said!»

    Settings
    Profilbilde
    Frøken
    annonse
    Topics: 550
    Replies: 13860
    Stavangerpar
    16. apr. 2011 kl. 15:35 #127130

    Jeg er litt sånn at mine gjester, samme hvem det er, kan komme i de klærne de vil. De må få gå i ting de føler seg vel i. Når kjolen er en enkel lys kjole, så ser jeg ikke problemet og din mor er vel gammel nok til å bestemme selv hvordan hun skal kle seg. Kler hun seg ikke pent, så er det opp til henne, tenker jeg og det er jo ikke du som blir stilt i et dårlig lys, men hun selv.

    Min hovedforlver kommer i sort kjole, som ikke er lang, men går sånn rett under knærne, hadde jeg sagt at hun måtte kjøpe ny kjole til mitt bryllup, så vet jeg at hun hadde reagert på det.

    Der er utrolig mye turblens i vår familie også og nettopp derfor så blander jeg meg ikke i hva folk vil komme i, for å ikke gjøre det enda mer turbulent.

    Settings
    Topics: 7
    Replies: 44
    marita
    16. apr. 2011 kl. 17:05 #127133

    en minikjole generelt plager meg ikke. men så er hun moren min, og foreldrene til brudeparet skal jo også være litt oppstaset og galante. ikke se ut som de skal på nattklubb. foreldrene mine ble skillt for et par år siden, og da var det liksom som hun skulle ta igjen den tapte ungdomstiden sin…

    dersom hun kommer i den der neonrosa kjolen hun egentlig vil gå i, vet jeg at jeg kommer til å skjemmes over henne.

    og jeg liker heller ikke helt det der med de kremhvite kjolene. hadde det vært noen andre gjester ville jeg ikke reagert. men dette er min nærmeste familie, og de skulle hatt bedre vett enn som så mener jeg. det er jo «allment» banket inn at hvit er for bruden på bryllupsdagen.

    Settings
    Topics: 550
    Replies: 13860
    Stavangerpar
    16. apr. 2011 kl. 17:12 #127135

    Jeg ser hva du mener, har ikke noe problem med det, men som jeg sa, siden jeg er i en turbulent familie selv, så hadde jeg ikke brukt energien på å lage mer turbulens pga bryllupet mitt.

    Settings
    Topics: 7
    Replies: 44
    marita
    16. apr. 2011 kl. 18:28 #127141

    nei, har ikke planer om å lage noe styr heller.

    men har sagt klart i fra hva jeg mener om den rosa minikjolen i alle fall. håret hennes rekker jo lengre ned enn kjolen for å si det slik. …. så vet hun nå hva jeg mener, s¨kan hun selv velge hva hun vil gjøre.

    Settings
    Topics: 11
    Replies: 37
    vinterbruden
    17. apr. 2011 kl. 14:38 #127156

    Jeg syns du kan snakke med søsteren din om dette, og si at du ønsker at de ikke kommer i hvite kjoler i bryllupet ditt. (Dette er jo en uskreven regel i bryllup egentlig..) Det er din dag, og da må de kunne ta hensyn og respektere dette. Hva hvis dere endrer dresskoden til «galla»? Da må jo damene ha lange kjoler, og da slipper du at moren din kommer i for kort kjole. De hvite kjolene de har kjøpt, kan de jo bruke i andre anledninger. Jeg syns du skal si ifra, dette er din dag! Håper det ordner seg for deg 🙂

    Settings
    Topics: 17
    Replies: 307
    athravil
    17. apr. 2011 kl. 18:19 #127159

    Hva med om søsteren din har tilbehør som bryter med alt det lyse? F.eks belte/sløyfe, sjal, veske og sko i blått, grønt, lilla – hva enn hun liker? Ev bruke en av fargene du har i temaet?

    Kan ikke tenke meg at hennes kjole kan konkurrere med din uansett, og de fleste vil antakelig tro at dette var planlagt for å «matche» og ikke at hun prøver å «overgå» deg. Jeg syns faktisk at det er viktigere at søsteren din har funnet en kjole hun føler seg vel i enn at fargen er hvit…

    Settings
    Profilbilde
    Frøken
    annonse
    Topics: 201
    Replies: 19922
    Trone
    18. apr. 2011 kl. 10:59 #127202

    For å si det sånn da i tillegg til hva jeg har ytret tidligere i denne tråden.

    Min svigermor kjøpte deg en kremhvit drakt til bryllupet til eldste sønnen sin for to år siden. Og den skulle hun bruke i vårt bryllup sa hun.

    Noe jeg pent sa nei til. Og det stod jeg fast på. Mye frem og tilbake blablabla, snakking bak og foran min rygg jaddijaddija, så kjøpte hun ny drakt.

    Settings
    Topics: 9
    Replies: 34
    mæhreh
    18. apr. 2011 kl. 11:40 #127207

    Har ikke din søster bunad/mulghet til å låne en bunad til kirken, også kan hun bytte til kjolen hun har kjøp til middagen, evt ETTER middagen?

    Settings
    Topics: 201
    Replies: 19922
    Trone
    18. apr. 2011 kl. 11:51 #127208

    Ingen venninner hun kan låne av?

    Settings
    Topics: 7
    Replies: 32
    smufeline
    18. apr. 2011 kl. 14:28 #127214

    Jeg er kraftig selv og vet hvor vanskelig det kan være å finne en fin kjole, for ikke å si stresset med å prøve kjoler når man føler at alle ser på valkene og fettet, da er kjoleprøving uholdbart. Hvis søsteren din ikke vil farge kjolen (noe som går ann) så kan hun i hvertfall finne noen fine tilbehør, som å feste på et flott bånd i en fin farge, noen store smykker. Noe som i hvertfall tar vekk oppmerksomheten fra «henne», det er jo tross alt din dag. Det at moren din kler seg som en 14 åring burde noen påpeke så det synger etter. Man skal kle seg etter ens alder. Det viktigste er å huske at det er din og din tilkomne mann sin dag. Det er dere som skal kose dere og nyte dagen og ikke tenke på hva alle andre vil bli husket for å ha på seg.

    Settings
    Profilbilde
    Frøken
    annonse
    Annonse
    Topics: 4
    Replies: 222
    macumba
    18. apr. 2011 kl. 21:10 #127235

    Man er jo forskjellige. Selv kunne det ikke falle meg inn å legge føringer i hva gjestene våre skal ha på seg. Jeg har kanskje ikke anlegg for å bli flau på andres vegne, og ingen av gjestene er nok i tvil om at jeg er bruden, så jeg bekymrer meg heller ikke for at noen skal «ta oppmerksomheten» bort fra meg.

    Men om dette plager deg, så må du jo bare si ifra hvordan du vil ha det.

    Settings
    Topics: 7
    Replies: 44
    marita
    02. mai. 2011 kl. 02:57 #128018

    hei igjen.

    jo, søsteren min har bunad, men vet ikke om hun har lyst å bruke den.

    Jeg har ikke sagt noe til henne, men hun var der når jeg tok det opp med moren min.

    Jeg vil heller ikke styre over gjestene min når det komemr til antrekk. Men jeg ser ikke på moren og søsteren min som gjester. de er familie, og de (med de mener jeg moren min) burde bruke hodet litt mer.

    Jeg vet ikke helt hva moren min ser mest frem til…at jeg skal gifte meg, eller at det skal være en fest. hun er veldig glad i å få oppmerksomhet fra menn, og ymter stadig frempå om at vi må be ungkarer så hun kan ha det hyggelig der også. jeg tror egentlig ikke hun tenker så mye over at det er et bryllup, men mer som en mulighet for henne til å kunen slå seg løs.

    moren min er snart 50 år, men som jeg har sagt tidligere kler hun seg som hun er 14 (og ja, dette er noe vi har snakket med henne om, men hun er voksen og bestemmer jo selv hvilke klær hun skal ha på). Problemet er bare at hun kler seg enda værre når det er fest. svigerfamilien min er flike til å kle seg,…… og det at moren min ahr planer om å enten komme i en neonrosa (den er virkelig neonrosa) superkort minikjole, eller komme i en hvit kort blondekjole (matchende kjole til min søster) gjør at jeg gremmes over at hun ikke tenker lengre.

    Jeg synes det er lite respektfullt, spesiellt siden det er moren min. hadde det vært noen andre ville jeg ikke brydd meg overhodet.

    søsteren min valgte ikke ut kjole selv, det var moren min som kjøpte den til henne. vil hun bruke den skal ikke jeg stille meg i veien, men jeg synes det blir litt rart, nettopp fordi kjolen er kremhvit.

    Jeg vet søstera mi bare vil det godt, og det er ikke hun som er problemet.

    Settings
  • Forfatter
    Innlegg
  • You must be logged in to reply to this topic.

Logg inn og delta i samtalen!





Ikke medlem enda?

Start i dag og få gratis tilgang til alt hos Bryllupsvenner!

* Få oversikt med dine egne planleggingsverktøy
* Se og få inspirasjon fra alle forumer, emner og svar
* Skriv og lag dine egne må-gjøres-lister
* Lag ditt eget profilbilde
.. med mer..!

Du er i gang om under 1 minutt - trykk på knappen under!

Logg inn her så kan du også
lage et profilbilde

Annonse

© 2025 Bryllupsvenner.no - Stil og Trend AS

Scroll to top
  • Home
  • Bryllupsforum
  • Bryllupsplanlegger
Search